מנהל פרויקט ותפקידו בניהול פרויקטים בבניה

מנהל פרויקט ותפקידו בניהול פרויקטים בבניה

או

מה עושה מנהל פרויקט שלוקח אחריות על הצלחת הפרויקט

מעורב בתהליך התכנון מתחילתו: עוזר לאדריכל בכל הקשור לתכנון הראשוני כולל בדיקת זכויות בניה, התאמה לתב"ע, הקלות, חוק התכנון והבניה.

  1. מייעץ ליזם בכל הנוגע לתכנית העסקית, השיווק, תמהיל הדירות, המימון, הלו"ז, וניהול סיכונים רלוונטים לפרויקט הספציפי.
  2. שוכר מתכננים ברמה גבוהה, גורם להם לעבוד ביחד תוך לקיחת אחריות על התכנון ובשיתוף פעולה עם האדריכל וביניהם. מוודא שהם עובדים על הפרויקט ושמים את הפרויקט במקום גבוה בסדר העדיפויות שלהם.
  3. תומך באדריכל בכל הנושאים הקשורים לתכנון, קידום הרישוי, תיאום התכנון. במקביל מבקר את עבודת האדריכל ומתקן בעיות תכנון.
  4. "פותח סתימות" בנושא הרישוי ומוודא שהאדריכל והחומר הנדרש על ידי המתכננים מוכן בזמן. מנהל פרויקט עם נסיון בנושא הרישוי גורם לכך שהתהליך יתקצר בחודשים רבים ביחס למצב בו הכל תלוי באדריכל כדי להשלים את הדרישות הרבות לצורך קבלת ההיתר. בהשוואה לנורמות המקובלות ניתן לחסוך בשלב הזה 4-6 חודשים!
  5. מבצע יחד עם המתכננים תיאום תכנון של כל המערכות הטכניות. מוודא שהתכנון האדריכל ומערכות הקונסטרוקציה, אינסטלציה, מיזוג, חשמל, אקוסטיקה, פיתוח, איטום, ביסוס, מעליות, אלומיניום מתואמות ביניהן. חוסך לכולם הרבה מאוד אנרגיה בזמן הביצוע.
  6. מייצר ועורך את החומר למכרז קבלנים ברמה גבוהה כולל החומרים ההנדסיים, המשפטיים והמסחריים ביחד עם המתכננים, עורכי הדין והיזם. מכרז טוב יכלול את כל החומר האדריכלי וההנדסי ברמה גבוהה, יכיל את החומר המסחרי והמשפטי באיכות טובה כך שניתן יהיה בזמן קצר להפוך אותו להסכם קבלן סגור שיגן גם על היזם במקרה שיש חוסרים, ועם זאת יאפשר לקבלנים שנותנים הצעות לביצוע הפרויקט לקבל תמונה מדוייקת ומפורטת ולא יטעה אותם. מכרז ברמה טובה בא למנוע מצב שהמתכננים צריכים לעבוד כפול בזמן הביצוע ושהיזם ישלם בזמן הביצוע 5%-8% חריגים על המחיר שנסגר- יכול בקלות להגיע לתוספת 50,000 ש"ח או יותר לכל דירה !!
  7. מתאם וסוגר את התכנון לביצוע כך שהפיקוח יתמקד באיכות הביצוע במקום בהתמקחות אינסופית עם הקבלן על חריגים שנובעים מבעיות בחומר שנחתם כולל התכניות, המפרטים הטכניים והחומר המשפטי.
  8. מלווה את המו"מ עם הקבלן באופן פעיל כדי לאפשר ליזם להוריד את מחיר הביצוע ללא פגיעה באיכות הפרויקט. מוודא שהמסמכים שנחתמים מגינים על הלקוח, ובאותו זמן גם הוגנים עבור הקבלן כך שיוכל לעמוד בתנאים שנחתמים.
  9. הפיקוח על הביצוע – נוטים לחשוב שזאת העבודה החשובה ביותר של המפקח/ מנהל הפרויקט. עד השלב הזה למעשה נעשתה 80% מהעבודה שתקבע את התוצאה הסופית. אם נעשו טעויות עד שלב זה הן תהיינה היקרות ביותר והקשות ביותר לתיקון.

בשלב הזה כמובן יש לוודא שכל העבודה שנעשתה לפני כן אכן תישא פירות אבל אם נעשו טעויות משמעותיות עד תחילת עבודת הקבלן באתר כאן יהיה קשה יותר לתקן אותן. מפקח הבניה שיכנס לאתר ויעבוד מול הקבלן יסתמך על העבודה שנעשתה לפניו. תפקידו יהיה לוודא שמסמכי הסכם הקבלן יבוצעו כפי שהוסכם.

כאן תקבלו עוד עקרונות לניהול פרויקט מהיר ואיכותי.

את הדגשים של הפיקוח באתר, העבודה השוטפת מול הקבלן, הוצאת טופס 4 ומסירת הדירות נפרט בסיכום נפרד.

חוקים של מנהל פרויקט